Κυριακή 17 Απριλίου 2011

Ομόνοια Αραδίππου - ΑΡΗΣ : 0 - 4

Με το εμφατικό 0 - 4 ο ΑΡΗΣ πήρε την πρώτη του νίκη στα φετινά play-off. Ταυτόχρονα, βρέθηκε μόνος στην κορυφή, αφού η Σαλαμίνα και η Αναγέννηση κόλλησαν στο 0 - 0.
Το σκορ άνοιξε ο Σόσιν με πανέμορφη ενέργεια στο 43'. Το 0 - 1 ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Ομόνοιας στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ ανασυνάχθηκε γρήγορα και ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα. Η ομάδα μας διπλασίασε τα τερματά της στο 68' μετά από κεφαλιά του Μάρκου και ο δρόμος προς τη νίκη είχε ανοίξει πλέον διάπλατα. Στα τελευταία στάδια του αγώνα οι γηπεδούχοι κατέρευσαν εντελώς, με τον Πάολο Κόστα να πετυχαίνει το 0 - 3 στο 86'. Το τελικό 0 - 4 διαμόρφωσε ο Σόσιν στις καθυστερήσεις. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πολωνός ηγείται του πίνακα των σκόρερ με 21 γκολ.
Πλέον, ο ΑΡΗΣ πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την άνοδο, μιας και η 3η Αναγέννηση και ο 4η Ομόνοια ισοβαθμούν με 47 βαθμούς, 8 λιγότερους από την ομάδα μας. Παράλληλα, αν ο ΑΡΗΣ φανεί προσεκτικός στα 3 εναπομείναντα παιχνίδια, μπορεί στο τέλος να πανηγυρίσει και το πρωτάθλημα.