Κυριακή 5 Απριλίου 2009

ΑΡΗΣ - Αγία Νάπα : 2 - 0

Στην Πρώτη Κατηγορία θα αγωνίζεται ξανά του χρόνου ο ΑΡΗΣ. Η ομάδα μας κέρδισε με 2 - 0 την Αγία Νάπα στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, τερματίζοντας τελικά στη δεύτερη θέση.
Ο ΑΡΗΣ έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι ήθελε μόνο τη νίκη. Μέχρι το πρώτο μισάωρο χάθηκαν πολλές κλασικές ευκαιρίες από πλευράς ΑΡΗ. Ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας έκανε αρκετές καλές απεκρούσεις καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η λύτρωση ήρθε τελικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νούνιες στο 30'. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάρκου έκανε το 2 - 0 μετά από τετ-α-τετ, σφραγίζοντας έτσι την άνοδο.
Στην ανάπαυλα έγινε απονομή του πρωταθλήματος στην ακαδημία U12 του ΑΡΗ.
Το Β' ημίχρονο είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού όλα είχαν κριθεί. Με την λήξη του αγώνα δεκάδες οπαδοί του ΑΡΗ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας πυρσούς και σημαίες. Εκεί πανηγύρισαν την άνοδο μαζί με τους ποδοσφαιριστές μας και το τεχνικό τιμ, ενώ έγινε και απονομή κυπέλλου στη δευτεραθλήτρια ομάδα μας.
Φωτογραφίες από όσα εορταστικά συνέβησαν στο Τσίρειο σήμερα υπάρχουν εδώ.