Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου 2008

ΑΡΗΣ - Νέα Σαλαμίνα : 1 - 1

Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη χθες στο βοηθητικό γήπεδο του Τσιρείου Σταδίου ο ΑΡΗΣ εξήλθε ισόπαλος 1 - 1 με τη Νέα Σαλαμίνα.
Στα α' ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες και η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με 0 - 1 στο 12' μετά από εύστοχο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπακέρο και εκτέλεσε ο Μάριος Νεοφύτου.
Στο β' ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήταν σαφώς κουρασμένοι από τις προπονήσεις των τελευταίων ημερών και μέχρι το 60' παιζόταν παιχνίδι κέντρου. Απ' εκεί και έπειτα ο ΑΡΗΣ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και ισοφάρισε με τον Εντνίλσον. Δημιουργήθηκαν και κάποιες άλλες φάσεις, όπως αυτή για τον ΑΡΗ στο 81' και αυτή με το τετ του Μάριου Νεοφύτου στο 85' για τη Σαλαμίνα αλλά δεν σημειώθηκε άλλο γκολ. Στο 87' η ομάδα μας κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι, αλλά ούτε ο Κώστας Μάρκου που το εκτέλεσε, ούτε ο επερχόμενος παίχτης του ΑΡΗ κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στο δίχτυα.
Η ομάδα μας θα αναμετρηθεί ξανά σε φιλικό αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο Rafael Group Αμμόχωστος σε μία εβδομάδα.